3 min read

Jarní lyžování, Bormio 🇮🇹

Národní park Stelvio zahrnuje území sedimentárních a magmatických hornin.
Jarní lyžování, Bormio 🇮🇹

Lyžování v Alpách láká stále více lidí. Mezi oblíbená místa patří i Bormio.
Co lokalita v regionu Lombardie poblíž švýcarských a rakouských hranic nabízí?

Městečko je obklopené horskými štíty a leží uprostřed Národního parku Stelvio. Místní příroda je opravdu nádherná. Nejvyšším bodem lyžařského areálu Bormio, je třítisícovka Cima Bianca. Rozhled odsud je skutečně nádherný. Dolů můžete přifrčet třeba po deset kilometrů dlouhoé sjezdovce Bimbi al Sole.

Bormio nabízí téměř 70 kilometrů sjezdovek. Když si koupíte rozšířený skipas, můžete i do sousedních lokalit Santa Caterina a Livigno. To je dalších skoro 90 kilometrů tratí. Areály jsou však propojené pouze skibusem, na lyžích se do nich nedostanete.

Bormio má svoji staletou tradici, která na vás doslova dýchá v jeho centru plném původní středověké architektury. Starobylé centrum a s historie datující se již od ranného středověku vybízejí k večerním procházkám plných romantiky a navozují tak zvláštní pocit cestování časem. Po lyžování navíc můžete zajít do termálních lázní.

Národní park Stelvio se nachází v pohoří Ortles v Jižním Tyrolsku, na severu Itálie. Byl založen v roce 1935. Svou rozlohou přes 134 000 ha patří k největším národním parkům v Alpách. Zahrnuje území sedimentárních a magmatických hornin, velké množství vrcholů vyšších než 3000 m, hluboká alpinská údolí a přibližně 110 jezer. Za symbol národního parku Stelvio se pokládá orel skalní. Vzácných zvířat zde ale žije mnohem více - kamzík, kozorožec, svišť, zajíc sněžný, tetřev hlušec, bělokur horský, mlok alpský. Z flory jsou tu na předním místě hlavně porosty přes sto let starých modřínů a borovic. Do parku se samozřejmě počítají také rozsáhlé ledové plochy - ledovec himálajského typu - Ghiacciaio dei Forni s rozlohou 20 km². Nejvyšším vrcholem oblasti je Ortler (3 905 m). Park přetíná vysokohorská silnice vedoucí z Bormia do Pradu překonávající ve svém středu silniční sedlo Passo del Stelvio (Stilfser Joch) do výšky 2 757 m.